Kategorie
Ogólne

Restauracja Ludowa// Kat. IV

W XVIII wieku Głuszyca (niem. Nieder Wüstegiersdorf) była dużą tkacką wsią. Tkacze chałupnicy zamieszkiwali głównie Głuszycę Górną, która była wówczas odrębną wsią. Działał tu jeden z największych na Śląsku nakładców, który zatrudniał w okolicznych wsiach kilkuset tkaczy chałupników. Na początku XIX wieku utworzono urząd celny, odprawiający znaczne ilości przędzy i płótna.

Gospoda „Zur alten Brauerei”, potocznie nazywana „Pechhütte”, obecnie zajazd „Pod Jeleniem” to prawdopodobnie najstarszy budynek Głuszycy, położony przy krajowej drodze nr 381 Wałbrzych- Kłodzko.

default

Ten okazały barokowy budynek datowany na z 1784 r powstał jako austeria z miejscami noclegowymi. Szczęśliwie, pewnie za sprawą ducha Edmunda Funke {dawnego gospodarza tego miejsca} w znakomitej formie, przetrwał do dzisiejszych czasów.

default
default

Gospoda posiada drewnianą konstrukcję szkieletową z mansardowym dachem krytym łupkiem. Pod nim jest wspaniały, dwupoziomowy strych, który pięknie zagospodarowany byłby kolejną niebywałą przestrzenią w tym obiekcie.

default

Detale zachowały się niezmienione od czasów powstania budynku, w lukarnach dachowych nadal są szyby z lanego szkła.

default

Budynek jest częściowo podpiwniczony, fundamenty oraz parter wykonane są z cegły i kamienia. Na parterze jest sala restauracyjna i pomieszczenia gospodarcze.

Zachowały się kamienne portale z 1784 i 1786 roku oraz kamienne opaski okienne na parterze.

Nie zachował się za to ani zapach, ani smak potraw, jakie tam serwowano oraz ani centymetr piany z piwa, jakie głuszyccy tkacze w wyszynku popijali. Nie zachowały się ich opowieści, ani melodie, do których  tańczyli, kiedy przez moment mogli zapomnieć o swoim ciężkim losie.

W 1966 roku Gospoda „Pod Jeleniem” została wpisana do rejestru zabytków po numerem 443/1733.

Obecnie budynek jest na sprzedaż, link do oferty tu: https://bit.ly/3saw3jg

kultura w sieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *